Macır tarhanasi da yapalım

Sibel Kurtulan

Aktif Cadı
Macir tarhanasi aslinda yaş ekşi tarhanadir da ben uzun sure dayansin diye yaz sonu güneşe birakip kurutuyorum sonra mutfak robotunda çekip ufaliyorum toz oluyor siselere koyup buzdolabında muhafaza ediyorum yazdaaan bahar sonuna kadar zaten de bitmis oluyor...:bravo simdi ...1 ekmek hamuru 2 kilo tercihen koyu tava yoğurdu yağlı ,derin bir tasin varsa cini bir kovanin icine koyun 3 kilo kirmizi tombul biberi hafifce haslayin kabuklarini alip rendeden gecebilirsiniz robota ufacik bi tırrrrt yaptirabilirsiniz onu da kovaya ilave edin ardindan 3 kilo olgun domatesi rendeleyip ilave edin bol tuz ile harmanlayip birakin eksisin sicakliga bagli bir haftaya kadar tututyorum sonra ben koymuyorum sogan da rendeliyorlar kokusunu değiştiriyor baharat olarak kuru nana karabiber toz zencefil ve corek otu koyuyorum ve un vermeye basliyorum yaklasik 5 kilo un aliyor yavas yavas civik bir hamur olacak bunu da 2 gune yayin sora mumkunse balkona yere kalin bezler serin ki ben gecen sene bunun icin mutfagi iptal ettim masa ustleri yerler biraz mesakkatli gunes pisirip kurutuyor alt ust edilecek avuc ici kadar alıp beze serin 2 gunde kurur belki 1 gunde de atin robota kuruyunca cekin tepside de iyice nemi gidene dek havalandirin bez torbalara yada cam kavonizlara doldurun afiyetle yiyin aci severler bassin icine aciyi kirmizi olsun istiyorsaniz koyu renkli biber_domates salcasi ilk basta olmak uzere ilave edin biz tarhanayi pisince uzerine beyaz peynir ufalariz kitir ekmekle haydi bu yaz tarhana yapalım insaalah

Emine

Aktif Cadı
Un tarhanasi deriz biz nohut ta var bizimkinde yogurt un baharat bi kac sey daha var guneste kurutur annem sonra ualar un gibi olur robottanda gecince annem olmasa yandim ben bisey yapamam tursum salcam bulgurum unum tarhanam yapragim recelim eristem.... Daha bi suru sey annem iiki var

didemmmm80

Tatlı Cadı
Valla ben anca yedigim icin hic yapilisini bilmiyorum.o yuzden de tarife alakasiz bisey de yazsaniz anlamayacagim hehehe

Seherr

Aktif Cadı
te be ya :D sibelim bizde böyle yaparız tarhanayı ep gene üj beş bea :D babam gelibolu evreşeli amcamın çocukları hepsi orada yaşıyorlar hala :)

baba tarafı dedeler de selanik göçmeni bizim :) bu sene bende yapıcam taze tarhana malum cimcime büyüyor bugün sebze çorbalarına başladık :p

Sibel Kurtulan

Aktif Cadı
te be ya :D sibelim bizde böyle yaparız tarhanayı ep gene üj beş bea :D babam gelibolu evreşeli amcamın çocukları hepsi orada yaşıyorlar hala :)

baba tarafı dedeler de selanik göçmeni bizim :) bu sene bende yapıcam taze tarhana malum cimcime büyüyor bugün sebze çorbalarına başladık :p
Ben cocuklari tarhanayla büyüttüm desem yalan olmaz bazen az biraz kemik suyu bazen de ufalanmis et ve et suyu koyuyorum guzel de oluyor kayinvalidem tarhanayi once tereyaginda kavuruyor bak o da degisik oluyor ben mercimek icemiyorum n yaptiysam bogazima takılıyor garip ama cocuklar da bana benzemis