Kuru Temizleme Nedir?

Herkese merhaba. Kuru temizlemeyi sıkça kullanan biri olarak kuru nedir ne değildir gibi bir araştırma yaptım. Sandığımız kadar faydalı mı? Yıpranmayı ve renk kaybını önlüyor mu sizleri de bilinçlendirmek istedim. Benim aldığım sonuçlar gayet olumlu. Kıyafetlerim haricinde ayakkabılarım için de kuru temizleme kullanıyorum. İlgili olanlar için faydalı bir yazı olacağını umuyorum. Şimdi gelelim konumuza :)

Kuru Temizleme Nedir ?

Kuru temizleme, ismine rağmen kuru olarak yapılan bir işlem değildir. Yapılan temizleme işleminin kuru olarak tanımlanması işlem sırasında kullanılan sıvıların neredeyse hiç su içermemesinden kaynaklanır.

Kuru temizlemenin ilk dönemlerinde kullanılan benzen, gaz yağı ve benzin gibi sıvılar, son derece tehlikeli ve yanıcıydı. Bundan dolayı kuru temizleme mesleği, solventler kullanılmaya başlanıncaya kadar tehlikeli bir işti. 1930’larda percholoroethylene’nin (yanıcı olmayan, sentetik solvent) tanıtılmasından sonra bugün dünyadaki birçok kuru temizleme firması solvent kullanmaktadır.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme, kıyafetleri temizlerken su yerine genellikle perkloretilen kimyasalının kullanıldığı bir temizleme prosedürüdür.

Kuru temizleme; çamaşır ve kurutma makinesi gibi kıyafetleri tepe taklak etmediğinden ya da sertçe yıkama yapmadığından çamaşırların dokusunu korur ve böylece çamaşır makinesinde yıkanamayacak olan hassas çamaşırları elde yıkama zorunluluğumuzu ortadan kaldırır.

Kıyafetlerimizi kuru temizlemeye bıraktığımızda, kıyafetlerimiz asılır ve lekenin türüne göre özel çözücü maddelerle yapılacak ön işlem gerektirme durumlarına göre denetlenir. (Eğer biliyorsanız kuru temizlemecinize kıyafetinizdeki lekenin türünü belirtmeniz doğru kimyasallarla yapılacak ön işlemler açısından size fayda sağlar.) Daha sonra kıyafetlerimiz kuru temizleme makinesine koyulur ve bu işlem tamamlandığında çıkarılmayan leke var mı diye kontrol edilir, ütülenir, katlanır ve paketlenir.

KURU TEMİZLEME YAPTIRMANIN FAYDALARI

Sık kuru temizleme, elyaf aşınmasına neden olan yerleşmiş kiri, pisliği çıkararak giysilerin ömrünü uzatır. Evde yaptığımız çamaşır yıkama bunun aksine giysilerde kısa sürede yıpranmaya yol açar. Kirler zamanla kumaşa yerleşmekle kalmaz aynı zamanda giysiyi giyilmez hale getirirler. Kumaşa nüfus eden kir ve pislik zımpara gibi aşındırıcıdır ve elyafların çabuk yıpranmasına neden olur. Ayrıca kirli giysiler böcekleri, çeker ve daha da büyük yıpranma yaratır. Bu yüzden profesyonel kuru temizleme firmaları lekeleri çıkarmak için karmaşık prosedürlerden ve özel leke çıkartıcı kimyasallardan yararlanırlar. Sık kuru temizleme yapılması, temizlenmedikleri takdirde oksitlenmeye ve sararmaya yol açan lekelerin çıkarılmasını da sağlar. Yiyeceklerden, içeceklerden ve diğer yağlı maddelerden kaynaklanan lekeler sıcağa maruz kaldıklarında ve zaman geçtikçe oksitlenir. Sararan veya kararan lekeleri çıkarmak çok daha zordur ve genellikle de çıkarılamazlar. Bu yüzden sık kuru temizleme yaptırılması giysilerinizi ve tekstil ürünlerinizi çok daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

Arkadaşlar birkaç farklı siteden bizlere faydalı olacak şekilde bilgiler aldım. Umarım yeterli olmuştur.